Ptáte se, díky čemu může sportovní oblečení odolávat vnější vlhkosti a dešti? Odpověď je jasná, nepromokavosti oděvů se dosahuje speciální výrobní technologií - vodě odpuzující úpravou, která zajistí, aby přes materiál nepronikla ani kapka vody, což je pro každého turistu zásadní věc.
Nepromokavosti sportovních oděvů se dosahuje hydrofobní, vodě odpuzující technologickou úpravou, jejíž hodnota se udává ve formě WP - vodní sloupec, v milimetrových jednotkách. Podle normy se materiál může označit jako nepromokavý tehdy, když dokáže odolat vodnímu sloupci od 1300 mm výše. Vodní sloupec od 2000 do 3000 mm představuje základní úroveň nepromokavého oblečení a vodní sloupec od 5000 do 8000 mm poskytuje ochranu před vodou i po delší době.
Tento skvělý materiál s hydrofobní úpravou je vhodný do vlhkého prostředí i do deště. Nepromokavost oblečení by však nebyla dokonalá bez podlepení všech švů. Pouze precizní podlepení švů na oděvech garantuje, že voda nepronikne ani přes spoje. Podlepení kritických míst na ramenou, zádech, rukávech, v sedací části a podobně zaručí, že sportovní oblečení je vodě odolné i v nepříznivých povětrnostních podmínkách. Skvělou ukázkou nepromokavých svršků jsou špičkové Northfinder kalhoty a bundy z funkčních materiálů, které ocení každý turista i v náročných podmínkách, a to zejména ve vysokohorském prostředí.
Co tvoří nepromokavé sportovní oblečení? Outdoorové, vodě odolné oblečení- sportovní bundy a některé dámské nebo pánské turistické kalhoty, jsou nejčastěji vyráběny ze dvou nebo ze tří vrstev. Na vnější vrstvu oděvů se nanáší tenký, nepromokavý paropropustný film, který je skryt pod podšívkou. U třívrstvých větrovek tvoří podšívku zcela lehký materiál, který je nalepen na předchozí materiál. Některé sportovní bundy, určené do exteriéru, mohou mít místo podšívky 3D potisk. Výhodou takových svršků je hlavně nízká hmotnost a malý objem.
Aby nepromokavé oblečení neztratilo časem své voděodolné vlastnosti, je důležité o svršky správně pečovat. Ideálními pomocníky jsou speciální prací prášky a impregnační spreje, které zajistí delší životnost a hlavně funkčnost. Voděodolný oděv a turistický batoh se doporučuje prát ručně nebo v pračce jen na jemném programu. Do bubnu je třeba je vkládat převrácené, a to na ruby a se zapnutými zipy, aby se zipy nepoškodily. Při namáčení a praní je třeba používat prací prostředky speciálně určené na membránový materiál a všechny nepromokavé materiály s hydrofobní úpravou odstřeďovat jen na nejnižších otáčkách. Při máchání není vhodné používat žádnou aviváž. Při údržbě svršků je dobré dodržovat všechna doporučení výrobců, která jsou uváděna na štítcích. A při sušení nepromokavého oblečení či batohů je třeba se vyhnout i přímému slunečnímu záření.