Tento skvělý sport - Splitboarding je o klidném stoupání do kopce a o nespoutané, adrenalinové jízdě z kopce a pocitu svobody. Již během cesty na vrchol si sportovec užívá krásy přírody – ten povznášející výhled a léčivé ticho. Při sjezdu dolů si užívá dechberoucím pohledem úžasné přírodní scenérie, zažívá pocit absolutní svobody a nekonečného přívalu energie a vyplavování endorfinů, což vyvolává extatické pocity - a to je právě Splitboarding.
Splitboarding je poměrně mladý sport, který vznikl v 90. letech dvacátého století. Zajímavé je, že jej vynalezli nezávisle na sobě a současně dali patentovat dva šikovní vynálezci – byli to právě Ital Nicolo Manaresi a Američan Brett Kobernik. Splitboarding dal o sobě vědět široké veřejnosti již v roce 2010 díky filmu Deeper, kde špičkový sportovec Jeremy Jones podává úchvatné výkony právě v tomto skvělém sportu.
Splitboarding funguje na podobném základu jako skialpinismus. Rozdíl je pouze v tom, že do kopce se nešlape na lyžích, ale na snowboardu, který se po cestě na vrchol rozdělí na dvě části a při cestě dolů se zase spojí. Při šlapání do kopce sportovec používá teleskopické hůlky stejně jako u skialpinismu, při jízdě dolů je již nepoužívá. Před výstupem do kopce se na každou polovinu desky nalepí speciální tzv. šlapací pásy. Technika chůze a princip šlehání při výstupu nejsou složité, sklon nohy se ovládá pomocí vyklápění a sklápění patek. Před jízdou dolů se pásy odlepí, deska se spojí háčky v jeden celek a vázání se přepne do polohy pro sjezd. A teď už nic nebrání v následné volné jízdě na úžasném splitboardu a užívání si nádherných pohledů na krásnou přírodu s nedotčeným prašanem.
Otázkou je, jak vybrat správnou délku splitboardu?
Nejjednodušší je vyhledat si velikost ve velikostní tabulce výrobce – je důležité přesně znát svoji hmotnost, výšku a typ terénu, ve kterém sportovec jezdí. Skvělou výhodou delší desky je, že lépe podporuje rozložení váhy těla v měkkém sněhu a během stoupání poskytuje lepší odraz i skluz. Kratší deska má tu výhodu, že je o něco lehčí, obratnější a lépe se s ní manévruje. Proto je dobré volit splitboardy dle vlastních individuálních – možností a sportovních zkušeností. Dobrou volbou pro sportovce je praktický splitboard set, ten obsahuje kromě splitboardu také vázání a stoupací pásy. Jedna z nejdůležitějších věcí při tomto sportu, která nemůže chybět je lavinová výbava – lavinový batoh s nafukovacími vaky, sondou, vyhledávačem a lopatou – tato výbava nejednou zachránila sportovcům jejich životy – při tomto sportu je lavinová výbava přímo nutností.
Existují čtyři základní tvary splitboardů. Konstrukce prvního typu má obvykle přední část desky delší a měkčí, zadní část je kratší a tvrdší – je ideální pro jízdu ve vysoké rychlosti jedním směrem. Druhý typ je podobný twin snowboardu - je univerzální, má symetrický tvar a je ohebný a pružný. U třetího typu je pravá i levá strana naprosto stejná a stejně široká je také špička i pata desky, ale vázání je umístěno pro širší postoj. Čtvrtý typ je určen pouze pro stejnosměrnou jízdu – prkno má viditelný rozdíl mezi šířkou špičky a paty. Patka je výrazně zúžená kvůli jednodušším nájezdům do zatáček.