Hodně rodinné zábavy s dětmi lze v zimě zažít při společenských hrách, při stavění stavebnic, malování, modelování a čtení knih. Se svými ratolestmi se můžete vydat na dobrodružnou výpravu - na čerstvý vzduch, do krásně zasněžené přírody a užívat si zimních radovánek.
Rodinná turistika utužuje zdraví i rodinné vazby. Chůze je úžasný sport, který zpevňuje svalstvo, zlepšuje pružnost kloubů, podporuje činnost srdce a plic, posiluje imunitní systém a eliminuje výskyt civilizačních chorob a celkově upevní vaše zdraví. Pohyb v zimní přírodě zlepšuje kondici i náladu. Kombinace rodinného výletu a zimní turistiky je skvělým příkladem toho, jak lze v zimě trávit čas s dětmi smysluplně a aktivně.
Pokud jste se rozhodli pro zimní rodinnou turistiku, turistickou trasu hlavně s menšími dětmi naplánujte svědomitě a pečlivě, nepodceňte náročnost terénu ani výběr teplého a kvalitního oblečení. V zimě bude celá rodina nepochybně potřebovat kvalitní dětské, dámské a pánské termoprádlo, také funkční trička a dětské, pánské i dámské mikiny. Vrchní oděvy volte zateplené, větru a vodě odolné, vřele doporučujeme funkční materiály. Zimní turistická obuv všech členů rodiny má být v první řadě teplá, pevná, pohodlná a nepromokavá. Má se vyznačovat kvalitní výstelkou, neklouzavou podrážkou a nízkou hmotností.
Úspěšná zimní turistika zejména ve vysokohorském prostředí potřebuje trasu promyšlenou do nejmenšího detailu, zde se vyplatí opravdu nic nepodcenit, vězte, že hory umí přinést i velmi nepříjemné překvapení. Při výběru trasy je třeba zohlednit nejen aktuální fyzickou kondici dospělých členů rodiny, ale zejména nejmladších rodinných příslušníků. Na výletě využívejte jen značkované turistické stezky a maximální pozornost věnujte také předpovědi počasí. Věřte, že se vyplatí být v kontaktu s Horskou službou. Pokud se počasí během túry zhorší, je třeba se z ní vrátit. Při delších výletech se často stává, že dojde k promočení oblečení, a proto nepodceňte náhradní oblečení a do batohu si přibalte také balíček první pomoci, hygienické potřeby, sluneční brýle, baterku, mapu a dobře dobitý mobil. Ideální je aplikace na první pomoc, je to česká verze programu Universal First Aid App americké společnosti Červeného kříže. Je plně přizpůsobena českým podmínkám. Tuhle aplikaci společně s aplikací záchranka by měl mít v mobilu úplně každý. Nikdy nevíš.
A jak se úspěšně chránit před chladem? Ve velmi chladném počasí si vždy zvolte rozumně dlouhou dobu pobytu venku. Turistika v nulových a minusových teplotách v sobě skrývá množství rizik. Buďte proto stále v pohybu a nikdy nestůjte dlouho na jednom místě, ani neseďte. Vždy se teple oblečte a používejte kvalitní oblečení a několik vrstev funkčních oděvů zajistí, aby se pod svršky nedostala vlhkost a pot. Na zimní turistice mějte s sebou v termosce teplý čaj a malé občerstvení.
Pozor na omrzliny – jsou nebezpečné, a to zejména u malých dětí! Omrzliny představují velké riziko pro každého, kdo podcení mrazivé počasí. Omrzliny se zvyknou vyskytovat zejména na okrajových částech těla – na nose, tvářích, uších a na prstech rukou i nohou. Nejprve se projevují velmi bledou pokožkou, která bolí a pálí. Potom pokožka zčervená a vytvoří se na ní otoky nebo puchýře. V takovém případě je třeba postiženou část obalit suchým oblečením, chladné prostředí okamžitě opustit a vyhledat lékařskou pomoc.