Vybrat si správný snowboard není těžké, třeba však brát v úvahu řadu faktorů, jako například úroveň ježdění, šířka a délka snowboardu, jezdecký styl a oblíbený terén. Tyto faktory hrají klíčovou roli při výběru té správné desky.
Jak si vybrat správnou délku snowboardu? Správná délka se bude lišit v závislosti na Vaší hmotnosti a stylu, který máte v plánu jezdit. V minulosti se délka určovala jednoducho- po přiložení snowboardu k Vašemu tělu se měl jeho konec dotýkat brady. Pokud tak bylo, dostali jste ideální délku. Dnes je však třeba brát v úvahu i Vaši hmotnost a hlavně prostředí, kde ji chcete využívat. Pokud se chystáte jezdit většinou mimo sjezdovky, určitě třeba sáhnout po delším snowboardu, kvůli lepší stabilitě a rychlosti. Naopak, pokud hledáte freestylovou desku, je třeba sáhnout po kratších modeloch- jednodušší se s nimi bude manévrovat a točit. V následující tabulce najdete orientační velikosti pro jednotlivé výšky, kterými se však nemusíte striktně řídit, protože při délce hodně závisí na osobních preferencí.
Šířka snowboardu
Při délce snowboardu je třeba dbát i na jeho šířku. Při ideální šířce by špička boty měla snowboard přesahovat maximálně o 1 cm. Pokud přesahuje více, bota se bude zarývat do sněhu a budete tak brzdění, v horším případě hrozí při každém oblouku pád. Pokud je naopak deska příliš široká, bude problém dostat ji do oblouku. V případě, že máte velké chodidlo, je třeba zvolit širokou desku, označovanou jako Wide, která má v pase 26 cm a více
Na jakém typu snowboardu byste měli jezdit? I když můžete jezdit na jakémkoliv snowboardu na všech druzích terénů nebo za jakýchkoliv sněhových podmínek, sbowboardy se specializují na konkrétní terén a podmínky. Mnohem větší zábava je jezdit na freeridovém snowboardu v hlubokém sněhu a na freestylovém zase ve snowparku jako naopak.
All-Mountain
Tyto snowboardy jsou navrženy tak, aby dobře fungovaly za všech sněhových podmínek av jakémkoliv terénu. Hravě zvládnou upravené sjezdovky, čerstvý prašan, překážky v parku, či zledovatělý povrch. Drtivá většina jezdců si je vybírá pro jejich velkou univerzálnost. Pokud právě začínáte nebo si nejste jisti, jaký styl chcete jezdit, all mountain snowboard je pro Vás ta správná volba.
Freestyle
Freestylové desky mají tendenci být o něco kratší a měkčí a nejvíce si je užijete ve snowparcích na různých skocích, zábradlích, v U-rampě, zda na jízdě switch (jízda vpřed opačnou nohou). Často mívají stejnou špičku i patu, protože jezdci při nich využívají jízdu vpřed oběma nohama. Více univerzálnější varianta freestyle snowboardů je all-mountain freestyle, který kombinuje univerzálnost all-mountainové modelů s hravostí a točivostí freestylových.
Freeride
Tyto snowboardy jsou určeny pro ty, kteří tráví většinu času mimo sjezdovky ve volném, neupraveném terénu. Obvykle mají tužší flex a jsou delší než freestylové desky. Často mívají tvar directional, vhodný na jízdu vpřed v jednom směru.
Powder
Často se sdružují s freeridovými snowboardy, oproti nim však mají širší špičku a zužující se zadní část. Inserty na vázání, které určují jezdců postoj, jsou často posunuté více dozadu, pro lepší jízdu a kontrolu v hlubokém sněhu. Určené jsou pro jízdu v horách av hlubokém sněhu.
Vlastnost, která výrazně ovlivňuje využití snowboardu. Mnoho výrobců uvádí tuhost v rozmezí od 1 do 10, přičemž 1 jsou nejměkčí a 10 nejtužší snowboardy. Obecně se rozdělují podle flex indexu na: 1-2 měkké, 3-5 středně tuhé, 6-8 tuhé a 9-10 velmi tuhé. Hodnocení tuhosti se však může lišit od výrobců a jednotlivých modelů snowboardů.
Měkký flex
Měkké desky (freestylové a některé all mountain desky) jsou vhodnější pro začátečníky, lehčích a parkových jezdců. Odpouštějí chyby, snadno se s nimi točí a dá se s nimi perfektně blbnout na svahu. či ve snowparku. Ve vyšších rychlostech ale měkké snowboardy nedrží tak dobře na hraně a hůře se ovládají.
Tvrdý flex
Tvrdší desky jsou vhodné pro zkušenější až agresivní jezdce, typicky jezdících freeride nebo backcountry. Jsou stabilní a dobře drží na hraně i při vyšších rychlostech, ale při pomalé jízdě dá více práce dostat je do oblouku. Jsou vhodné zejména pro jízdu v hlubokém sněhu a neupraveném terénu.
Rocker na špičce a patě snowboardu usnadňuje jeho točení. Někdy je označován jako "catch-free rocker", protože je na něm menší hrana a tím pádem nabízí menší plochu na uchycení.
Camber
Camber je tradiční profil prohnutí pro snowboardy a je velmi populární mezi freestylovými a zkušenými jezdci, neboť poskytuje maximální energii a dobrou odezvu. Deska s tímto profilem je dynamická a neodpouští jezdecké chyby. Deska s profilem camber má pod nohama jemné prohnutí směrem nahoru a když je nezatížená, dotýká se v blízkosti špičky a paty rovné plochy.
Rocker
Deska s tímto profilem je přesným opakem profilu camber, s jemným zakřivením směrem dolů as menším kontaktem hran, když je deska zatížena. Špička a pata je zvednutá a vytváří tak pomyslný "banán". Jelikož během jízdy nedoléhá celá deska k podkladu, je více uživatelsky příznivější a proto je vhodná pro začátečníky. Na druhé straně se velmi dobře ovládá a točí v hlubokém sněhu, proto ji často využívají i freeridu jezdci.
Flat
Desky s tímto profilem jsou ploché od špičky po patu a tím pádem odpouštějí jezdecké chyby a poskytují přesnější "hranění" jako profily camber a rocker. Flat desky jsou kompromisem mezi oběma profily. Tyto tři profily jsou navzájem kombinovány a vytvářejí tak desky se specifickými vlastnostmi, splňující i náročnější požadavky zkušené jezdce.
Rocker / camber / rocker
Rocker / camber / rocker kombinuje profil camber pod nohama s rockerem na špičce a patě. Camber zajistí ostré řezání zatáček a podrží i na tvrdém sněhu, zatímco díky rockeru bude mít deska zvýšenou točivost a pohodlně s ní budete brázdit hluboký sníh. Tento profil je stále více populární pro freeridové snowboardy, navrženy především pro jízdu v měkkém a čerstvém sněhu.
Rocker / Flat / rocker
Rocker / Flat / rocker je další variací prohnutí, který se snaží poskytnout na tvrdém sněhu větší odezvu jako profil rocker při zachování lehkosti točení a "plavání" v prašanu. Výkon je kompromisem mezi profily rocker a flat.
Camber / Rocker / camber
Je profil, který je specifický a který funguje díky tomu, že váha jezdce sloučí dvě oblasti, kde je profil camber. Tento design vytváří silnou zónu mezi jezdcova nohama a udrží odezvu a přesnost točení na špičce a patě. Kromě těchto nejčastěji používaných profilů snowboardoví výrobci stále vyvíjejí a experimentují s novými profily prohnutí. Různé značky kombinují výše uvedené profily mnoha různými způsoby. Poslední dobu se stávají stále populárnější profily camber, díky své výborné přilnavosti hran a stabilitě na tvrdém podkladu.
Při snowboardech rozlišujeme základní 3 tvary: directional, twin tip a directional twin.
Directional
Běžný tvar mezi freeridovými a all-mountainové snowboardy, navržený pro jízdu převážně v jednom směru. Tyto snowboardy mají často tužší zadní část a jsou měkčí směrem ke špičce, což přispívá k udržení stability při vysoké rychlosti. Inserty vázání jsou běžně posunuty více dozadu směrem k zadní části.
True Twin
Snowboardy, které jsou zcela symetrické, se stejnou špičkou a zadní částí a se stejnou tuhostí po celé délce. Vázání se obvykle montuje na střed snowboardu. Tento tvar se často vyskytuje u freestylových prknech, neboť umožňuje jezdit vpřed oběma nohama. Často bývá označován jako twin tip.
Directional Twin
Kombinace obou výše zmíněných tvarů. Symetrický tvar (stejná špička i pata), kombinovaný s directional jádrem (měkčí špička jako pata) je běžný, stejně jako opačný varianta: tvar directional a symetrické jádro. Tento tvar se nejvíce vyskytuje při all-mountain a freestylových snowboardech.
Druhy snowboardových vázání Snowboardové vázání se skládá ze základny (base plate) ak ní příslušející patky (highback), která slouží jako opora při jízdě po backside hraně. Z vrchní části je bota držena ve vázání pomocí dvou nastavitelných pásků (strapů). Vázání má uprostřed základny kruhový otvor, do kterého zapadá disk. Ten slouží k připevnění vázání ke snowboardu a také k nastavení úhlu vázání. Burton má vlastní systém přichycení vázání, které drží pouze třemi skrutkamä příp. dvěma při slot systému) namísto klasických čtyř. Na snowboardy Burton tak pasují pouze vázání BURTON a RIDE, vázání od jiných výrobců jsou nekompatibilní. Snowboardové vázání je možné rozdělit do dvou hlavních kategorií: strap-in a rear entry vázání.
Strap-In vázání
Jedná se o nejběžnější typ vázání, který obvykle používá dva popruhy (jeden nad nebo přes prsty a jeden přes kotník). Strap- in vázání nabízejí mnoho možností nastavení, dobrou podporu, tlumení a jsou vhodné pro všechny styly jízdy.
Rear entry vázání
Tyto vázání jsou také nazývány vázání s rychlým nástupem. Mají výklopnou patku (high back), která se vyklápí jako padací most, což Vám umožní snadný nástup dovnitř i ven. Kromě toho Vám ušetří množství času, takže nikdo už nebude na Vás více čekat. Tyto vázání upřednostňují hlavně jezdci, kteří mají rádi komfort.
Je důležité hledat snowboardové vázání, které odpovídá vašemu stylu jízdy. Vázání, co se týče stylu jízdy, můžeme rozdělit do tří obecných kategorií. Je velmi podstatné sladit flex Vašeho vázání s flexem snowboardových bot. Nemá totiž smysl mít tvrdé vázání a měkké boty a naopak. Pro dosažení nejlepších výsledků pro Vaši jízdu je třeba se ujistit, že tvrdost vázání se shoduje nebo je podobná jako tvrdost Vašich bot. Tvrdost vázání Většina výrobců udává tvrdost vázání v rozmezí čísel 1-10, přičemž 1 je nejměkčí a 10 je nejtvrdší. Obecně se rozdělují vázání s jednotlivými indexy následovně: 1-2 měkké, 3-5 středně tvrdé, 6-8 tvrdé a 9-10 velmi tvrdé. Toto rozdělení se však v konečném důsledku může lišit od vázání k vázání.
Freestyle a snowpark
Vázání v této kategorii nabízí měkčí flex, který odpouští chyby a umožňuje jednodušší dopad. Po takovém vázáni sáhnou jezdci, kteří většinu času tráví v parcích předváděním triků.
All-mountain
Tyto vázání mají většinou středně tvrdý flex pro univerzální využití, ať už na upravené sjezdovce, v parcích či v backcountry. Využijí ho jezdci, kteří praktikují z každého stylu něco. Freeride V této kategorii je všechno o hlubokém prašanu a rychlosti v náročném terénu. Tyto vázání jsou tvrdší kvůli lepší odezvě a kvůli lepšímu přenosu energie na snowboard.